tworzenie stron internetowych

Tworzenie stron internetowych – Twoje okno na świat cyfrowy

Wstęp do cyfrowego wszechświata Czy pamiętasz jak kiedyś wizytówką firmy była elegancko zaprojektowana karteczka? Obecnie rolę tę pełni strona internetowa, która jest pierwszym miejscem, w które pote czytaj więcej »

Freelancer SEO

Jak Freelancer SEO Może Rewolucjonizować Twoją Obecność w Internecie - Odkryj Skuteczne Strategie Pozycjonowania

Kim jest i Dlaczego Jego Rola Jest Tak Ważna? Na wstępie warto wyjaśnić, kim jest freelancer SEO – to niezależny specjalista zajmujący się optymalizacją strony internetowej pod kątem wyszukiwarek in czytaj więcej »

Bookolika książeczki dla dzieci

Książeczki dla dzieci – jak wybrać najlepsze?

Książeczki dla dzieci to doskonały sposób na rozwijanie ich wyobraźni i zainteresowań. Przy odpowiednim doborze mogą one stać się świetnym narzędziem edukacyjnym, które pomogą Twojemu dziecku w pozna czytaj więcej »

elementarz do nauki czytania sylabami

Elementarz do nauki czytania metodą sylabową - nauka czytania przyjazna dziecku

Elementarz do nauki czytania sylabami stanowi idealną podstawę do rozpoczęcia nauki czytania metodą sylabiczną. Sposób ten, nazywany również metodą krakowską, symultaniczno-sekwencyjną bądź metodą Ja czytaj więcej »

Taśma z nadrukiem

Taśma z nadrukiem

Taśma z nadrukiem- produkt, który łączy w sobie design i funkcjonalność Ogromną popularnością cieszą się dziś produkty, które łączą w sobie unikalny design, który idzie w parze z funkcjonalnością. Ni czytaj więcej »

obraz olejny

Obraz olejny- co warto wiedzieć?

Obraz olejny powstaje poprzez malowanie pigmentami, które są wiązane za pomocą wysychania oleju. Powszechnie w malarstwie tego rodzaju stosowane są oleje z nasion maku, orzechów włoskich albo oleju l czytaj więcej »

galwanizacja metalu

Czym jest galwanizacja metalu i jak się ją wykonuje ?

Galwanizacja metalu to proces, który jest coraz częściej wykorzystywany przy zabezpieczaniu powierzchni metalowych. Stosuje się ją w celu zwiększenia odporności zabezpieczanych elementów na ścieranie czytaj więcej »

architekt wnętrz

Najciekawsza architektura

Do wyboru zawsze mamy na pewno kilka wariantów architektonicznych przy czym niekoniecznie trzeba wybierać to co popularne. Można działać oryginalnie. Coraz częściej zresztą polscy konsumenci będą wy czytaj więcej »

 

Obraz olejny- co warto wiedzieć?

Obraz olejny powstaje poprzez malowanie pigmentami, które są wiązane za pomocą wysychania oleju. Powszechnie w malarstwie tego rodzaju stosowane są oleje z nasion maku, orzechów włoskich albo oleju lnianego. Różne oleje, nadają różne właściwości farbie. Mowa tu o czasie suszenia lub skali żółknięcie, warto także dodać, że artysta nie jest ograniczony do korzystania z jednego rodzaju oleju. Jeden obraz olejny może zawierać w sobie wiele tego rodzaju farb.

W zależności od wykorzystanych pigmentów można spodziewać się odmiennych rezultatów. Nie bez znaczenia pozostaje także konsystencja farby, która zależy nie tylko od właściwości fizycznych oleju, ale także podłoża na jakim zostanie umieszczona. Znaczenie ma też podobobrazie obrazu.

Istnieje także specjalna obróbka różnych olejów, aby posiadały odpowiednie właściwości.Pprzykładem jest gotowanie oleju w żywicy takiej, sosnowa lub kadzidło. Nadaje to farbie niezwykłe właściwości, które przypominają lakier i charakteryzują się wysokim połyskiem.

Coś o farbach olejnych

Farby olejne podobnie jak każdy inny materiał służące do malowania powłok malarskich ulegały zmianie na przestrzeni lat. Obecnie popularną metodą jest używanie farb olejnych, które zostały rozcieńczone wodą. Jest to alternatywa dla tradycyjnych olejów. Farby, które rozpuszczają się w wodzie zawierają emulgatory. Nowoczesne farby umożliwiają, także szybkie schnięcie w porównaniu do tradycyjnych wariantów.

Przy wykorzystaniu omawianych, nowoczesnych farb olejnych, obraz olejny będzie gotowy maksymalnie po trzech dniach. W przypadku tradycyjnych- czas oczekiwania na pełne wysychanie mógłby nawet wynieść do trzech tygodni. W dalszym jednak ciągu, profesjonalni malarze stosują naturalne oleje i rozcieńczalniki, co umożliwia uzyskiwanie najwyższej jakości obrazu.

Jak przebiega malowanie?

Tradycyjnie obrazy olejne rozpoczyna się od wykonania szkicu. Zwykle dokonuje się tego za pomocą węgla drzewnego lub rozcieńczonej farby olejnej. Przy tego rodzaju malowaniu ważne jest, aby farba olejna mniej rozcieńczona była nakładana na warstwą farby bardziej rozcieńczonej. Dzięki temu proces schnięcia obrazu będzie zachodził w znacznie optymalniejszy sposób. Gdyby nie stosowano się do tej zasady powierzchnia obrazu zaczęłaby pękać, łuszczyć się i żółknąć.

Jeśli chodzi natomiast o żywotność tego rodzaju obrazów zależy ona głównie od jakości użytych farb olejnych. Obrazy olejne posiadają także dedykowane środki, które mogą zabezpieczyć powłokę pomalowaną farbą. Przykładowo są to zimny wosk, żywice i lakiery. Pomagają one nie tylko zabezpieczyć obraz, ale także nadają obrazowi odpowiedniego połysku i struktury. Przy odpowiednim wykorzystaniu takich dodatków można także ukryć pociągnięcia pędzla.

Typowe narzędzia w malarstwie olejnym

Zupełnie klasycznym i oczywistym przedmiotem jest pędzel malarski. W malarstwie olejnym stosuje się także noże oraz szmatki, dedykowane tego rodzaju malowaniu. Naturalne farby olejne schną przez bardzo długi czas. Jest to przestrzeń czasowa, w której malarz może zmienić kolor, teksturę i kształt całego obrazu. W przypadku braku satysfakcji ze stworzonego dzieła malarz może, także zdjąć całą warstwę farby i rozpocząć swoje prace od nowa na tym samym materiale.

Doskonale będzie do tego służyła wcześniej wspomniana szmatka lub terpentyna. W zależności od szkoły malowania obrazy olejne konserwuje się za pomocą różnych środków chemicznych. Ważny jest tutaj czas w którym powinno dokonać się tego rodzaju pracy. Zwykle przypada on na kilka miesięcy po namalowaniu obrazu chociaż niektórzy konserwatorzy sztuki uważają, że powinno się tego dokonywać po kilku latach.